K zamyšlení. Co s bulvárem?

Výsledek obrázku pro bulvár

Potřebujeme jej vůbec? Přináší nám jeho čtení nějaký užitek? Nebo je to jenom směska urážek a pomluv? Nejprve si pojďme říct, co ten bulvár je vlastně zač.

Bulvár se zabývá zesměšňováním slavných osobností, snaží se je zachytit v těch nejméně příjemných situacích a fotografie otiskuje do svých časopisů se zesměšňujícími popisky. Dalo by se říct, že bulvár celebrity pronásleduje na každém rohu. Řečeno s nadsázkou, je tak pro ně takřka nereálné jít na nákup, aniž by se objevily v některém z bulvárních časopisů. Jeho cílem je čtenáře ohromit, udělat ze všeho senzaci, aby si čtenář kupoval další a další výtisky. Na titulní straně tak vídáme velké nápisy „BOMBA!“, „ODHALENÍ!“, „NEVĚRA!“, „ROZVOD?“, „SKANDÁL!“, „HANBA!“ a podobné. Některé z fotografií uveřejněných v bulváru jsou navíc takzvané fotomontáže. To znamená, že popsané situace či události jsou zcela smyšlené a vůbec neodpovídají skutečné realitě.

Říká se, že slavné osobnosti bulvár potřebují ke zviditelnění. Aby se o nich psalo a tím pádem byli v povědomí lidí. Často můžeme slýchat větu „I negativní reklama je reklama.“. Platí to ale vždy? Já s tímto výrokem nesouhlasím, neboť si myslím, že být celému národu pro smích je horší, než kdyby se o mně nevědělo vůbec. Totéž si zřejmě myslí i dva známí umělci, herec Marek Vašut a spisovatel Michal Viewegh, kteří dokonce sepsali protestní řeč.

Lidé velmi často podléhají názorům druhých či tomu, co se píše v novinách. Především proto tímto druhem média opovrhuji a nečtu jej. Je mi líto všech slavných lidí, kteří se díky bulváru stali terčem posměchu a jejichž tváře se každým týdnem objevují na titulních stránkách podřadných těchto časopisů. Přílišné medializování celebrit je může dohnat k depresím a v extrémním případě až k sebevraždě, neboť neunesou neustálé posměšky.

Podle mého názoru jde o závist. Novináři bulvárních časopisů zřejmě slavným lidem závidí jejich úspěch a snaží se je ponížit. Možná je trápí, že oni sami skončili u novinařiny, těžko říct.

Nechám však na každém, aby si na bulvární novináře udělal názor sám.